Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

آزمایش استحکام سایشی گندله

استحکام سایشی گندله ها از طریق روش هایی مشابه آزمایش مقاومت کلوخه سنجیده می شوند. این آزمایش بر پایه حرکت گندله ها در یک استوانه گردان حاوی میله های فولادی در حال صعود و نزول و چرخش، انجام می پذیرد. به این ترتیب با چرخش استوانه در اثر سایش گندله ها به یکدیگر و نیز ضربه های وارد شده از گندله ها به یکدیگر، به میله ها و  بدنه استوانه، پس از مدتی معین، استوانه متوقف و میزان نرمه ایجاد شده سنجیده می شود. میزان نرمه ایجاد شده معیاری برای مقاومت به سایش گندله ها به شمار می آید.

در یک گندله مناسب ضریب فرسایش باید حدود ۸۱ تا ۹۰ درصد و ضریب ایجاد غبار کمتر از ۳ تا ۵ درصد باشد. وزن بار اولیه و ابعاد آن در استاندارد های مختلف متغیر می باشد، لذا در ضرایب داده شده باید نحوه آزمایش را نیز ذکر کرد.

 آزمایش استحکام در سقوط آزاد گندله

به منظور اندازه گیری استحکام گندله های خام و پخته مقاومت آن ها را برابر شکست در سقوط آزاد اندازه گیری می کنند. استحکام در سقوط آزاد از طریق رها کردن گندله از فاصله ۳۰ الی ۴۵ سانتی متری روی صفحه ای فولادی به دست می آید.

تعداد دفعات سقوط آزاد گندله بدون صدمه دیدن آن ها تعیین می شود. مجموعا تعداد ۱۰ گندله مورد آزمایش قرار می گیرد و میانگین تعداد سقوط آن ها محاسبه می شود. در استاندارد های دیگر تعداد حقیقی گندله با ابعاد بزرگتر از ۱۰ میلیمتر از ارتفاع ۲ متری، چهار بار روی سطحی بتنی رها می شوند و سپس گندله ها جمع و ارزیابی از طریق سرند ۱۰ میلیمتری انجام می شود. اگر گندله های خرد شده زیر ۱۰ میلیمتر کمتر از ۲۰ درصد باشد در این صورت مقاومت به ضربه گندله خوب و مناسب است.

آزمایش سقوط برای گندله های پخته نیز انجام می گیرد، اما تعداد دفعات سقوط و نیز ارتفاع سقوط چندین برابر است. در یک استاندارد دیگر ارتفاع رها شدن گندله ها ۴ متر است و از طریق ارزیابی آنالیز سرند فوق، درصد مواد خرد شده، مشخص کننده مقاومت به ضربه می باشد، لذا مشخصات آزمایش مهم است و باید ارائه شود. تعداد دفعات سقوط آزاد گندله خام سالم و مناسب بین ۴ تا ۷ می باشد.

 

مقالات مرتبط

سنگ آهن

در صنعت فولادسازی از مواد اولیه مختلفی استفاده می‌شود و یکی از شاخص‌ترین آنها سنگ آهن است که پس از استخراج از معادن و فرآوری

مشاهده ادامه مطلب

این پست دارای ۲ نظر است

 1. با سلام و وقت بخیر . میتوانم آنالیز گندله های تولیدی شما را داشته باشم . متشکرم .

  1. سلام
   ممنون
   بله
   یه شماره تماس لطف کنید تا در تلگرام یا واتس اپ ارسال کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

در کسب و کار دنیای امروز که اطلاعات ، تکنولوژی و پول در دسترس همگان قرار گرفته ، آنچه که سازمان ها را از یکدیگر متمایز می نماید انتخاب صحیح نیروی انسانی و آموزش مستمر آنها ، نوآوری و در نهایت صداقت با مشتری است. 

محصولات

 • سنگ آهن
 • آهن اسفنجی
 • کنستانتره
 • گندله
بستن منو
×