بهترین روش های تشخیص سنگ آهن کدام اند؟

آیا شما هم به دنبال استفاده از بهترین روش های تشخیص سنگ آهن هستید؟ بی شک در جهت استخراج این محصول، اولین مرحله ای که شما باید به آن توجه داشته باشید شناسایی است. تشخیص سنگ آهن مسئله پر اهمیتی است که می تواند فرآیند کلی و جامع استخراج را تحت تاثیر خود قرار دهد. تشخیص نوع سنگ آهن و تشخیص عیار سنگ آهن، دو مسئله مهم و پر اهمیت به حساب می آید که به صورت مستقیم همه موارد را تحت تاثیر خود قرار می دهد. لازم به ذکر است که استفاده از بهترین روش های تشخیص سنگ آهن به شما اجازه می دهد تا قوی ترین مدل های سنگ را نیز شناسایی کنید. امروز ما قصد داریم تا در مورد روش های تشخیص سنگ آهن با شما صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

نمونه سنگ معدنی جهت تشخیص سنگ آهن
نمونه سنگ معدنی جهت تشخیص سنگ آهن

روش های تشخیص سنگ آهن بدون ابزار

اولین مورد از روش های تشخیص سنگ، تشخیص به صورت بدون ابزار می باشد. معمولا افراد برای شناسایی و تشخیص سنگ آهن از ابزار های رادیو اکتیوی و شیمیایی خاص استفاده می کنند. ولی، در حالت عادی و بدون استفاده از ابزار های سنگین هم شما می توانید این محصول را تشخیص دهید. با توجه به مهم ترین و اصلی ترین ویژگی های فیزیکی سنگ آهن، شما به راحتی و بدون هیچ مشکل خاصی می توانید نسبت به تشخیص سنگ آهن اقدام نمایید. توجه داشته باشید که تشخیص نوع سنگ آهن در این روش ممکن بوده و برای تشخیص عیار سنگ آهن شما باید به دنبال استفاده از دیگر راه های موجود در لیست زیر باشید تا با مشکلی در این زمینه مواجه نشوید.

سنگ آهن را می توان به عنوان یکی از رایج ترین سنگ های به کار رفته در زندگی انسان شناسایی کرد که رنگی سیاه داشته و در جلوی نور خورشید به قهوه ای متمایل می شود. رنگ خاک این سنگ سیاه بوده و شکل تبلور آن هم شش ضلعی می باشد. جالب است بدانید که گاهی اوقات این سنگ رخ نامعین دارد. استفاده از تورب های مردابی را می توان به عنوان یکی از اولین روش های تشخیص سنگ آهن شناسایی کرد. تورب های مردابی، به باتلاق های اسفنجی گفته می شوند که در واقع سنگ های آهن زیادی را در خود جای داده اند. در صورتی که شما با تورب های مردابی مواجه شدید، می توانید انتظار پیدا کردن حجم زیادی از انواع سنگ آهن را داشته باشید. توجه داشته باشید که سنگ های آهن قرار گرفته در این معادن خیلی زیاد نبوده و برای رفع نیاز انسان ها کافی نخواهند بود.

نمونه سنگ آهن مگنتیت
نمونه های واقعی سنگ آهن استخراج شده از معدن

تشخیص سنگ آهن به صورت میدانی و بدون نیاز به ابزار های آزمایشگاهی

استفاده از راه های شناسایی میدانی را می توان به عنوان دومین مورد از روش های تشخیص سنگ آهن شناسایی کرد. به صورت کلی مشاهده زنگ زدگی سنگ آهن به شما اجازه می دهد تا خیلی راحت و بدون نیاز به ابزار های سنگین آزمایشگاهی، این سنگ را تشخیص دهید. زمانی که سنگ آهن در معرض اکسیژن و هوای آزاد قرار گیرد، زنگ می زند. این مسئله برای همه مدل های فلز صادق است. زنگ زدگی باعث می شود تا رنگ و بوی سنگ آهن تغییر پیدا کند. اکسید شدن علت اصلی این واکنش معرفی شده و یک مسئله کاملا طبیعی به حساب می آید. توجه داشته باشید که زنگ زدگی نمی تواند نشان دهنده وجود شکستگی در سنگ آهن باشد. گاهی اوقات سنگ های آهن از درون اکسید شده و زنگ می زنند.

تشخیص نوع سنگ در روش های تشخیص سنگ آهن هم اهمیت زیادی دارد. شما باید بتوانید به خوبی نوع سنگ را مشخص کنید تا آن را در بازار درست و تحت پردازش های درست قرار دهید. استفاده از روش های تشخیص درست به شما اجازه می دهد تا به راحتی و بدون وجود هیچ مشکل خاصی، نیاز های خود را رفع نمایید. در مناطقی که وجود سنگ آهن یک مسئله رایج به حساب می آید، این مورد خیلی بیشتر دیده می شود. لازم به ذکر است که وجود سنگ آهن زنگ زده دلیل قطعی بر وجود منابع سنگی غنی در منطقه مورد نظر نیست. پس بهتر است که این مورد را نیز مد نظر قرار دهید تا با مشکلی در این زمینه مواجه نشوید.

رنگ سنگ آهن مگنتیت و هماتیت معمولا تیره است
شاخصه رنگ سنگ معدنی می‌تواند در تشخیص نوع آن موثر باشد

تشخیص سنگ آهن با استفاده از آزمایشگاه های شیمیایی

به کار گیری دستگاه های دقیق و آزمایشگاه های مطمئن را می توان به عنوان سومین روش موجود در جهت تشخیص سنگ آهن شناسایی کرد. با اینکه این روش مزایای زیادی دارد، گاهی اوقات هزینه نسبتا بالایی را بر روی دست افراد می گذارد. لازم به ذکر است که استفاده از روش های آزمایشگاهی و دستگاه های سنگین و خاص در این پروسه اهمیت زیادی خواهد داشت. برای تشخیص سنگ آهن با استفاده از آزمایشگاه های شیمیایی، شما باید موارد متنوعی را مد نظر خود قرار دهید.

به صورت کلی، زمانی که یک نمونه از محیط احتمالی سنگ استخراج می شود، در اختیار آزمایشگاه ها قرار می گیرد. آزمایشگاه ها در این مرحله با انجام یک سری آزمایشات دقیق و خاص نوع و عیار سنگ آهن را مشخص می کنند. به کار گیری روش های آزمایشگاهی و استفاده از دستگاه های مخصوص را می توان به عنوان دقیق ترین راه موجود در جهت شناسایی انواع سنگ آهن شناسایی کرد. شما با خیال راحت می توانید این روش شناسایی را مورد استفاده قرار دهید.

تشخیص عیار سنگ آهن

تشخیص عیار سنگ آهن دیگر مسئله ای است که شما باید آن را مد نظر خود قرار دهید. به صورت کلی تشخیص عیار این محصول کار دشواری بوده و بدون استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی و شیمیایی سنگین امکان پذیر نیست. برای تشخیص دقیق عیار مقداری سنگ آهن، شما باید به خوبی آن را آزمایش کنید و مطمئن شوید که از سنگ مورد نظر شما از نظر عیار در سطح بالایی قرار گرفته است. لازم به ذکر است که محاسبه دقیق میزان عیار، کار دشواری بوده و همه افراد توانایی انجام آن را ندارند. در نتیجه، اگر شما هم به دنبال محاسبه دقیق میزان عیار سنگ آهن هستید، بهتر است که به دنبال استفاده از خدمات بهترین تیم های آزمایشگاهی فعال در این زمینه باشید تا با مشکل خاصی در این زمینه مواجه نشوید.

تشخیص سنگ آهن مگنتیت
قطعیّت در تشخیص سنگ آهن مگنتیت و درصد آهن موجود در آن بسیار مهم است

معیار موفقیت آمیز بودن اکتشاف و بهره برداری

آخرین مسئله ای که در مقاله امروز ما قصد بررسی و آنالیز آن را داریم، مربوط به معیار موفقیت آمیز بودن اکتشاف و بهره برداری از سنگ آهن می باشد. زمانی که شما از روش های تشخیص سنگ آهن استفاده کردید و وجود معدن را به صورت دقیق تشخیص دادید، نوبت به بهره برداری از آن می رسد. در صورتی که معدن و عیار به صورت دقیق محاسبه شوند، بی شک شما می توانید انتظار وجود سود مطلوبی را نیز داشته باشید. البته که انجام آزمایش های دقیق و محاسبات درست در این زمینه اهمیت زیادی خواهد داشت. معیار موفقیت آمیز بودن اکتشاف در این زمینه، همخوانی داشتن نتایج استخراج با پیش بینی های صورت گرفته می باشد.

کلام آخر

همانطور که در مقاله امروز ما مشاهده کردید، در حال حاضر تعداد روش های تشخیص سنگ آهن زیاد بوده و همواره در حال افزایش است. محققان همواره به دنبال استفاده از جدید ترین و بهترین راه های موجود در جهت تشخیص و شناسایی معادن جدید تر هستند. برای استفاده از روش های آزمایشگاهی شما باید به دنبال استفاده از بهترین تیم های فعال در این زمینه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *