مزیت‌ های استفاده از آهن اسفنجی در کوره قوسی

مزیت‌ های استفاده از آهن اسفنجی در کوره قوسی

با افزودن آهن اسفنجی به قراضه در مخزن تغذیه یک فرآیند کوره قوسی از ناخالصی‌هایی مانند سولفور و فسفر در حد قابل ملاحظه‌ای کاسته می‌شود. با رقیق کردن ترکیب شارژ نیاز به تصفیه کمتر شده و در نتیجه عملیات متالورژیکی در داخل کوره آسانتر شده و بهره‌وری کوره را بالا می‌برد. غالبا مشخص شده است اگر شارژ به حد کافی رقیق باشد می‌تواند تصفیه به‌طور کامل در عملیات ذوب در خود کوره صورت پذیرد بنابراین این امر موجب افزایش بهره‌وری می‌شود.

تغذیه مستمر

تغذیه مستمر DRI به یک EAF در مقایسه با شارژ یکصد درصد قراضه در همان شرایط به کوره میزان قدرت یا توان برق را بالاتر می‌برد.

به‌دلیل ماهیت ناهمگون قراضه و تغییر پیوسته طول قوس بین الکترود و قراضه باعث نوسانات شدیدی در ذوب قراضه می‌شود. مشخص شده است که چنین نوسانات شدیدی موجب کاهش قدرت برق ورودی می‌شود. از طرف دیگر ذوب DRI که به‌ طور مستمر تغذیه می‌شود موجب شده است از میزان برق مصرفی ۱۵ کیلووات در ساعت در هر تن DRI تولید شده با استفاده از ترانسفورمزهای UHP(Ultra High Power Transformers)  کاسته شود.

شارژ گرم آهن اسفنجی

شارژ گرم آهن اسفنجی یکی از روش‌های موثر کاهش هزینه تولید هر تن فولاد مذاب است چون مصرف برق و الکترود را کاهش می‌دهد. علاوه بر این شارژ گرم DRI بهره‌وری واحد ذوب طراحی شده برای شارژ سود DRI را افزایش می‌دهد.

در هند تکنولوی شارژ DRI گرم از ابداعات شرکت Essar است و حدودا ۱۲۰ کیلووات ساعت در هر تن با مصرف DRI گرم توسط EAF در درجه حرارت ۶۵۰ سانتیگرادی موجود در آهن از مصرف انرژی می‌کاهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *