Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

فناوری های آهن اسفنجی(FASTMET & FASTMELT)

FASTMET یک فرایند تولید آهن اسفنجی است و از کوره‌ی آتشدان دوار(Rotary Hearth Furnace) استفاده می‌کند. امروزه، این فناوری به علّت آن که محصولات با ارزش را از محصولات جانبی آسیاب فولاد تولید می‌کند، مورد توجه قرار گرفته است. در فرایند FASTMET، کربن موجود در ضایعات یا اضافه‌ شده به عنوان زغال‌ سنگ، زغال چوب، یا کُک به عنوان احیاکننده مورد استفاده قرار می‌گیرند. آهن، احیاکننده و عامل اتصال با هم مخلوط می‌شوند و گندله را تشکیل می‌دهند. گندله‌ها به درون یک RHF درون یک یا دو لایه اضافه می‌شوند. آن‌ها به سرعت تا حداکثر دمای ۱۳۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد گرم می‌شوند تا در ۶ دقیقه زمان توقف احیاء شوند و به بیرون کوره منتقل شوند. گاز مونو اکسید کربن تولیدی از گندله‌ها به عنوان سوخت RHF مورد استفاده قرار می‌گیرد و به طور قابل توجهی سوزاندن سوخت در مشعل را کاهش می‌دهد.

فرایند FASTMELT همان فلوشیت و تجهیزات مورد استفاده در فرایند FASTMET را به کار می‌گیرد، ولی شامل یک ذوب‌کننده برای تولید فلز گرم است. آهن اسفنجی گرم از RHF تخلیه می‌شود و در یک کوره‌ی الکتریکی یا ذوب‌کننده‌ی بر پایه‌ی زغال‌سنگ ذوب می‌شود. با این روش ذوب، فرایند محتویات گوگرد و خاکستر را که از زغال‌سنگ و ضایعات به آهن احیا شده منتقل می‌شوند را به عنوان لجن جدا می‌کند و فلز داغ بدون گوگرد و با خلوص بیشتری را تولید می‌کند.

مقالات مرتبط

گندله سازی

  گندله سازی (Pelletizing) یکی از روش های تبدیل ذرات و نرمه مواد اولیه به توده ای متراکم است. گندله محصول نهایی فرآیند گندله سازی و ماده اولیه برای فرآیندهای

مشاهده ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

در کسب و کار دنیای امروز که اطلاعات ، تکنولوژی و پول در دسترس همگان قرار گرفته ، آنچه که سازمان ها را از یکدیگر متمایز می نماید انتخاب صحیح نیروی انسانی و آموزش مستمر آنها ، نوآوری و در نهایت صداقت با مشتری است. 

محصولات

  • سنگ آهن
  • آهن اسفنجی
  • کنستانتره
  • گندله
بستن منو
×