آشنایی بیشتر با سنگ آهن مگنتیت

آشنایی بیشتر با  سنگ آهن مگنتیت

سنگ آهن ۵ درصد از پوسته‌ی زمین را تشکیل می‌دهد. سولفور آهن، اکسیدهای آهن و کربنات آهن از انواع مختلف آهنی هستند که در پوسته زمین وجود دارند. هماتیت و مگنتیت از مهم ترین و با ارزش ترین اکسید‌های آهن هستند. این سنگ دارای خواص فرو مگنتیک است که خواص جزیی از  خاصیت‌های  بسیار قوی مغناطیسی به شمار می‌آیند که در ادامه با این خواص آشنا خواهیم شد. رنگ این سنگ‌ها سیاه است و شکل آن بلور اکتائدر است. سنگ آهن مگنتیت از کانسنگ‌های آهن به شمار می‌آید و به همین علت تا حد زیادی مورد توجه صنعتگران قرار گرفته است. سنگ آهن مگنتیت نسبت به سنگ آهن هماتیت بسیار نادرتر و کمیاب‌تر است و به همین جهت ارزش و قیمت آن بیشتر است. یکی از کاربرد‌های سنگ آهن مگنتیت استفاده از آن‌ها برای ساخت آهن ربا است زیرا این سنگ دارای ویژگی‌هایی است که می‌تواند انتخاب مناسبی برای درست کردن آهن ربا باشد. برای اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط با ما همراه شوید.

سنگ آهن مگنتیت

خواص فرومگنتیک

  همانطور که گفتیم مواد فرومگنتیک دارای خواص مغناطیسی قوی هستند در واقع منظور از مواد فرومگنتیک به همان مواد فرومغناطیس است در این قسمت از مطالب به معرفی خواص فرومغناطیس خواهیم پرداخت زیرا سنگ مگنتیت دارای این خاصیت است. خواص مغناطیسی شامل موارد زیادی می‌شود که قوی ترین این خواص، خواص فرومغناطیسی است. مواد فرومغناطیسی موادی هستند که به آهنربای دائمی تبدیل شده‌اند و یا به بیانی دیگر این مواد همیشه می‌توانند جذب آهن‌ربا‌ها شوند. در این جا ممکن است که سوالی برای شما پیش بیاید که چگونه یک ماده می‌تواند به آهن‌ربای واقعی تبدیل شود؟ برای پیدا کردن پاسخ این سوال به ادامه مطلب توجه کنید. تصور کنید یک ماده و یا یک سنگی در اختیار دارید که در مجاورت این سنگ یک میدان مغناطیسی خارجی وجود دارد. با قرار گیری یک ماده در نزدیکی یک میدان مغناطیسی کم کم ماده هم خاصیت مغناطیسی پیدا می‌کند. در این صورت اگر میدان مغناطیسی خارجی دیگر در مجاورت آن ماده وجود نداشته باشد، باز هم خاصیت مغناطیسی در آن دیده می‌شود و به همین ترتیب ماده به آهن ربای دائمی تبدیل شده است. دقت کنید که هر ماده ای نمی‌تواند به آهن ربای دائمی تبدیل شود، یعنی اگر مواد دیگری را در مجاورت میدان مغناطیسی قرار دهید خواص فرو مغناطیسی را به خود جذب نمی‌کنند و این اتفاق تنها برای برخی مواد خاص مانند آهن انجام می‌شود.

سنگ آهن

ویژگی های سنگ آهن مگنتیت

فرمول شیمیایی سنگ آهن مگنتیت Fe3O4 است. نام این واژه یونانی است و معنای آن آهن ربا است. این سنگ در مجموعه کانی‌ها قرار می‌گیرد و سنگ سختی است، به همین علت به سختی در هیدروکلریک (HCL) حل می‌شود. کشور سوئیس اولین کشوری بود که موفق شد این سنگ را کشف کند. این سنگ ظاهری بلوری دارد و دارای  آگرگات دانه‌‌ای است. هم چنین درون آن دانه‌‌های اشباع شده فراوان وجود دارد. مقدار سختی این سنگ ۵.۵ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ کارشناس ما آنلاین است