کوره قوس الکتریکی(بخش دوم)

 

کوره قوس الکتریکی

       کوره EAF(قوس الکتریکی) روش ساده و مؤثری را برای ذوب گریدهای مختلف قراضه و سپس انجام عملیات تصفیه فلز تا مشخصات مورد نظر فراهم می‌کند. این کوره برای ساخت انواع فولاد از جمله فولاد‌های ابزار و فولاد‌های آلیاژی مفید است. همچنین امکان استفاده از قراضه ارزان را فراهم می‌کند. مزیت کلیدی ذوب کردن با EAF این است که امکان تصفیه مذاب و همچنین تولید فولاد‌های کم کربن وجود دارد. کوره EAF عمدتا برای ساخت فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد و شامل مواردی همچون بدنه نسوز چینی شده و الکترودها می‌باشد.

       الکترود‌ها مقطع گرد دارند و با کوپلینگ رزوه شده به هم متصل می‌گردند به طوری که با فرسایش یک قطعه الکترود می‌توان الکترود جدید را به آن اضافه نمود. قوس الکتریکی بین مواد شارژ و الکترود برقرار می‌شود. شارژ کوره هم توسط جریان الکتریکی عبوری از شارژ و هم توسط انرژی تابشی ساطح ساطح شده از قوس گرم می‌شود.

       الکترود‌ها توسط سیستم موقعیت یابی خودکار بالا و پایین می‌روند. برای موقعیت یابی، از وینچ بالابر برقی یا سیلندرهای هیدرولیک استفاده می‌شود. سیستم تنظیم، جریان برق ورودی تقریبا ثابت در طی ذوب کردن شارژ را حفظ می‌کند حتی اگر قراضه زیر الکترودها در هنگامی که ذوب می‌شود جابجا شود. از دکل بازوی نگهدارنده الکترودها برای انتقال جریان برق به الکترودها استفاده می‌شود.

       ترانسفورمر برای محافظت از حرارت کوره در یک اتاق نصب می‌شود. بدنه نسوز چینی شده هم با سقف قابل جابجایی از سیستم برق جدا شده است.

        پایین کوره، با آجرهای نسوز و مواد نسوز بی شکل پوشیده شده است. کوره بر روی یک سکوی کج کردن ساخته شده است به طوری که فولاد مذاب را می‌توان به درون ظرف دیگری(پاتیل) برای انتقال به فرایند بعدی ریخت. برای جلوگیری از آلایندگی فولاد مذاب با نیتروژن و سرباره کوره‌های مدرن دارای مجرای تخلیه از کف در محل ناودانی تخلیه مذاب می‌باشند. در برخی از کارخانه‌های جدید، از روش‌های مختلف پیش گرم قراضه به منظور کاهش مصرف برق و افزایش بهره‌وری استفاده می‌شود.

کوره قوس الکتریکی(بخش اول)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *